Manuka květ

MANUKA - STROM ŽIVOTA, SYMBOL NOVÉHO ZÉLANDU

Manuka (lat. Leptospermum scoparium) je druh keřů nebo malých stromů typických pro východní pobřeží obou ostrovů Nového Zélandu a jihovýchodní Austrálie. Jméno Manuka pochází z jazyka Maori (mānuka) a používá se hlavně na Novém Zélandu. Australané častěji používají pojem čajový strom, jenž vznikl za přispění kapitána Cooka pijícího odvar listů manuky.

Keře manuka se můžou fyziologicky lišit, ale pro druh mají řadu společných rysů. Obvykle dosahují výšky 2 až 5 m, ale vyskytují se i stromy dorůstající výšky 15 metrů. Rostlina Manuka je stálezeleným keřem s bohatým větvením. Charakteristické malé listy (délka a 7-20 mm, šířka 2-6mm) jsou drsné a ukončené špičkou. Pětičetné, připomínající hvězdy, bílé květy jsou obvykle lehce růžové a dosahují průměru 8-15mm (někdy až do 25 mm). Kůra stromu má hnědé odstíny a snadno se loupe. Manuka se snadno rozmnožuje, je odolná vůči obtížným půdním podmínkám a působení silného větru. Roste jak na úbočích hor, tak v údolích, v mokřadech a území ohrožených suchem. Snáší silnou kyselost půdy. Leptospermum scoparium kvete jednou za rok během letní sezóny na dobu zhruba 4 týdnů.

Přečtěte si více o Novém Zélandu

Manuka - včely

Víte, že…

Průměrná délka života včely je 35 až 40 dnů (s výjimkou zimních včel žijících až 9 měsíců). Během tohoto období včela je schopna vyrobit asi lžičku medu.

Manuka je často zaměňována se stromem kanuka (lat. Kunzea ericoides). Rostliny můžeme snadno rozlišit podle listů. Listy Kanuky jsou hladké (na rozdíl od drsných, špičkou zakončených listů Manuky). Kromě toho strom kanuka dosahuje až do výšky 30 m. Jeho kmen a větve se vyznačují dlouhými pasy kůry a květiny jsou třikrát menší než květy manuky. Laboratorní výzkumy ukázaly, že pouze druh Leptospermum scoparium je zdrojem nektaru a pylu, ze kterých vzniká původní med manuka.

Přečtěte si více o Manukovém Medu

MANUKA - STROM ŽIVOTA, SYMBOL NOVÉHO ZÉLANDU

Květový Med Manuka MGO™ 250+ 250g Květový Med Manuka MGO™ 250+ 250g
Cena:

699,00 Kč

Cena regularna: 849,00 Kč

ks
zobrazit více
  • sleva
Květový Med Manuka MGO™ 400+ 500g Květový Med Manuka MGO™ 400+ 500g
Cena:

1 749,00 Kč

Cena regularna: 2 090,00 Kč

ks
zobrazit více
  • sleva
Květový Med Manuka MGO™ 100+ 500g Květový Med Manuka MGO™ 100+ 500g
Cena:

899,00 Kč

Cena regularna: 990,00 Kč

ks
zobrazit více
  • sleva
nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper.pl