FALEŠNÉ MEDY V EVROPĚ - JAK NENALETĚT?

Odhaduje se, že na Novém Zélandu se ročně vyprodukuje pouze 1 700 tun manukového medu. Přitom celosvětový prodej tohoto produktu se pohybuje kolem 10 000 tun. Jak je to možné? Některé společnosti se dopouštějí podvodů mimo jiné tím, že přidávají cukrový sirup - aniž by změnily složení na etiketě. Nedávná zpráva Evropské komise tyto podvodné praktiky potvrzuje. Kromě toho se podíl padělaných medů v průběhu několika let výrazně zvýšil.

Přečtěte si, na co se při výběru medu zaměřit. Zjistěte, jaké certifikace jsou nejdůležitější a jak zajišťujeme nejvyšší kvalitu jednodruhového medu Mānuka MGO™. Dejte si pozor na padělky a nenechte se oklamat!

FALEŠNÉ MEDY V EVROPĚ - JAK NENALETĚT?

Zpráva Evropské komise o falšování medu - zjištění

V letech 2021 a 2022. Evropská komise provedla akci nazvanou „From the Hives” (Z úlů). Jejím cílem bylo testovat náhodné vzorky medu dováženého do Evropské unie - aby se zjistilo, zda výrobci dodržují předpisy Společenství (především tzv. směrnici o medu).

Výsledky jsou znepokojivé. Výzkum ukázal, že celých 46 % testovaných vzorků bylo označeno jako "podezřelé". Popisy na etiketách totiž ne vždy odpovídají tomu, co obal ve skutečnosti skrývá.

Pro srovnání: podobná akce proběhla v letech 2015-2017, tehdy tento status získalo 14 % vzorků. Během několika let se podíl nesrovnalostí zvýšil až o 32 %.

Jak fungují nepoctiví výrobci?


Autoři nejnovější studie upozorňují, že pro ještě větší účinnost byly použity pokročilé testovací metody. Ty usnadňují odhalení různých způsobů falšování medu. Mezi nejčastější z nich patří:

 • přidávání cukerného sirupu (např. z rýže, pšenice, cukrové řepy) do medu
 • použití barviv a jiných přísad k imitaci medu (např. co se týče barvy nebo struktury)

Bylo rovněž prokázáno, že výrobci používali i jiné nekalé praktiky, kterými uváděli zákazníky v omyl. Ty odhalily následující skutečnosti:

 • zatajování skutečného původu medu,
 • využívání laboratoří akreditovaných EU k vytváření obtížně zjistitelných směsí
 • nadměrné snižování ceny výrobku (které je u pravého medu nemožné).

Neoriginální manukové medy mohou také kombinovat několik různých druhů nektaru (v takovém případě je produkt z manuka keře pouze jednou ze složek). Vždy proto dbejte na to, aby se jednalo o homogenní jednodruhový med - jako je Med Manuka MGO™.

Jak rozeznáte pravé medy Manuka MGO™ od padělků?


Jako společnost Propharma Natura s.r.o. jsme výhradním distributorem výrobků Manuka Health New Zealand - pravé medy Manuka MGO™ jsou tedy v ČR k dostání již 8 let. Na údaje Evropské komise se díváme se znepokojením a šokem.

Z tohoto důvodu chceme ještě více zvýšit povědomí o pravých medech - a postarat se tak o zákazníky, kteří hledají výrobky nejvyšší kvality.

Na co byste si tedy měli dávat pozor při výběru manukového medu? Podívejte se, jak důležité jsou certifikáty potvrzující pravost výrobku a pravidelné, důsledné kontroly v každé fázi - od pěstování až po nalévání do sklenice.

Licence FERNMARK - záruka původu manukového medu MGO™


V divokých a těžko přístupných oblastech Nového Zélandu kvetou keře manuky pouze 4 týdny v roce. Svými půvabnými květy lákají včely. K výrobě 1 kg medu je však zapotřebí až 4 milionů těchto květů! Není proto divu, že se nepoctiví výrobci snaží tento zlatý nektar falšovat.

Výběrem medu Manuka MGO™ máte naprostou jistotu novozélandského původu. Manuka Health je značka s licencí Fernmark. Jedná se o značku důvěry od novozélandské vlády.

Aby ji společnost získala, musí splňovat přísná kritéria stanovená předpisy. Klíčová pravidla pro značky (podle www.fernmark.nzstory.govt.nz):

 • registrace společnosti na Novém Zélandu,
 • dodržování novozélandských právních předpisů,
 • dobrá pověst,
 • zaměstnávání zaměstnanců na Novém Zélandu,
 • vývoz výrobků po dobu delší než 12 měsíců,
 • prokázání, že výrobek byl vypěstován/vyroben/navržen na Novém Zélandu.

Číslo licence Fernmark pro značku Manuka Health New Zealand je 100226 a další informace naleznete přímo na internetových stránkách Fernmark. Tam si můžete prohlédnout seznam všech výrobků, u nichž je uvedeno, že byly vypěstovány/vyrobeny/navrženy na Novém Zélandu.

 

 

Certifikace MGO™ a UMF™ - záruka složení manukového medu MGO™


Čím se manukový med liší od ostatních medů, které najdete v prodeji? Je to velmi vysoký obsah MGO™ neboli methylglyoxalu. Je to především tato sloučenina, která je zodpovědná za vlastnosti tohoto jedinečného produktu. Někdy je dokonce označována jako "kouzelná složka". Pouze výběrem testovaných a certifikovaných výrobků si můžete být jisti zaručeným obsahem methylglyoxalu.


Společnost Manuka Health New Zealand společně s nezávislými vědci vyvinula účinný systém měření MGO™ v šarži výrobku. Jedná se o metodu schválenou novozélandskou vládou, která je opakovatelná a může být provedena v jakékoli akreditované laboratoři pro testování potravin. Jedná se o první stáčírnu na světě, která toto řešení začala používat.


Díky tomu si můžete být jisti, kolik methylglyoxalu na kilogram je v konkrétním druhu medu Manuka MGO™. Například: označení 550+ znamená, že výrobek obsahuje minimálně 550 mg/kg. Jak se však ukazuje, skutečný obsah je obvykle mnohem vyšší.


Věděli jste, že si certifikaci MGO™ můžete u každé sklenice sami ověřit? Stačí kliknout zde: Zkontrolujte certifikát MGO™. Dozvíte se tak přesné vlastnosti dané šarže.


Ale to není všechno. Společnost Manuka Health New Zealand je také členem nezávislé asociace UMFHA (Unique Mānuka Factor Honey Association), která sdružuje pouze ověřené výrobce. Aby mohla být společnost certifikována, musí projít řadou přísných testů. Značce Manuka Health New Zealand byla udělena licence číslo 1074 a potvrzení o jejím udělení najdete ZDE.

 

Certifikace RMP ID - záruka bezpečnosti manukového medu MGO™


Dalším potvrzením vynikající kvality medu Manuka MGO™ je certifikace RMP (Risk Management Program). Byl vyvinut v rámci HACCP (analýza rizik a kritických kontrolních bodů) a GMP (správná výrobní praxe). Co to znamená v praxi a proč je získání této certifikace tak důležité?

Každý výrobce medu ze zemí mimo Evropskou unii musí získat příslušné veterinární osvědčení a označit výrobek identifikátorem výrobního závodu. Tento certifikát RMP je především potvrzením bezpečnosti.

Ale nejen to, protože je navíc zárukou původu. Je to další potvrzení, že veškerý med Manuka MGO™ od společnosti Manuka Health je vyráběn a balen na Novém Zélandu v souladu s pravidly novozélandského úřadu pro zdravotní potraviny.

Na každé sklenici medu Manuka MGO™ Honey naleznete ID RMP. Můžete si tak ověřit, která konkrétní továrna zlatý nektar vyrobila a zabalila. Stačí kliknout zde: Zkontrolujte certifikát RMP.

 

Udržitelné včelaření - záruka pravosti medu Manuka MGO™


Manuka Health New Zealand je stáčírna založená v roce 2006, která řídí výrobní proces od začátku do konce. Vlastní včelstva, střediska pro extrakci, výrobní a stáčecí zařízení... To je jen část dobře promazaného stroje!

Společnost také těží z podpory zkušených včelařů, kteří vždy dbají na blaho a zdraví včel. Bez nich by získávání blahodárného nektaru nebylo možné!

Klíčem je udržitelné, autentické včelaření, které je založeno na lásce k těmto pozoruhodným tvorům. To mimo jiné zahrnuje nepoužívání antibiotik, celoroční ochranu nebo zajištění dostatku potravy pro včely. Například: hlavní včelař Dave Campbell se v každé sezóně zaměřuje na optimální rozmístění úlů - aby si včely nemusely navzájem konkurovat.

 

 

 

Nezávislé laboratorní kontroly - záruka kvality medu Manuka MGO™


Společnost Propharma Natura s.r.o., výhradní český distributor značky Manuka Health New Zealand, také pravidelně zadává nezávislé laboratorní kontroly. Ta kontroluje dodržování norem a dává vám ještě větší jistotu, že dostáváte kvalitní výrobek. Co se analyzuje? Jedná se o následující parametry:

 • koncentrace methylglyoxalu - tj. množství této sloučeniny na 1 kg medu (zda souhlasí s deklarací výrobce),
 • obsah HMF (5-hydroxymethylfuralu) a diastázové číslo - které umožňuje vyloučit falšování cukrovým sirupem a nepřípustné přehřátí (které vede ke ztrátě výživové hodnoty),
 • pylová analýza - umožňuje zkontrolovat druh medu, který by měl být vždy homogenní (bez příměsí).

 

Všechny nezávislé analýzy potvrdily pravost a vysokou kvalitu medu Manuka MGO™. Navíc bylo zjištěno, že skutečný obsah methylglyoxalu je ještě vyšší, než je deklarováno na obalu.

Při poslední studii z roku 2022 se ukázalo, že rozdíly jsou skutečně významné a v průměru dosahují až 28 %. Například u varianty 550+ byla průměrná skutečná koncentrace MGO™ 954,1 mg/kg a u varianty 100+ 323,5 mg/kg.

 

Vybírejte pouze pravý manukový med MGO™


Obliba vzácného medu z květů manuka stále roste. Přitom získat zlatý nektar není vůbec snadné..... Endemické keře kvetou pouze jeden měsíc v roce. Rostou také zpravidla v nedotčených a nepřístupných částech Nového Zélandu. Získání osvědčení o původu medu navíc vyžaduje řadu kontrol a podmínek.

Ne všechny společnosti jsou ochotny tyto oběti podstoupit - některé se dopouštějí falšování a podvodů, aby vydělaly na neznalosti zákazníků. Tyto podvodné praktiky jsou v rozporu s hodnotami společností Manuka Health New Zealand a Propharma Natura s.r.o.

 

 

Naštěstí už víte, na co se při výběru zaměřit. Pravý manukový med MGO™ je prvotřídní produkt, který je žádaný po celém světě. Certifikáty jako MGO™, RMP ID a UMF™ jsou zárukou původu, pravosti a vysokého obsahu živin. Rozhodujte se informovaně!

 

nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper.pl