Nízká teplota, vítr, déšť nebo sníh... Takové povětrnostní podmínky jsou snadným způsobem, jak vysušit a popraskat jemnou pokožku rtů. Kromě toho existují faktory, jako je suchý vzduch v místnostech nebo zvyk olizovat si rty. Není divu, že na podzim a v zimě trpíte na popraskané rty častěji. Jak se o něj starat, abyste si i přes nepřízeň počasí užili hydrataci a vyhlazení pokožky? Naučte se, jak si poradit se suchými rty na podzim a v zimě!..
Takové povětrnostní podmínky jsou snadným způsobem, jak vysušit a popraskat jemnou pokožku rtů. Kromě toho existují faktory, jako je suchý vzduch v místnostech nebo zvyk olizovat si rty. Není divu, že na podzim a v zimě trpíte na popraskané rty častěji. Jak se o něj starat, abyste si i přes nepřízeň počasí užili hydrataci a vyhlazení pokožky? Naučte se, jak si poradit se suchými rty na podzim a v zimě
Z článku se dozvíte:
- Odkud pocházejí suché rty? Příčiny suchých rtů
- Proč je podzimní a zimní péče o rty klíčová?
- Vliv stravy na stav rtů – čeho se vyvarovat a na co nezapomenout, aby byly rty hydratované?
- Jak chránit rty při outdoorových aktivitách?
- Jaké složky nejlépe hydratují a chrání vaše rty?
- Manuka med v kosmetice a další
- Ochranné a barvící rtěnky – jak vybrat ten správný produkt na podzim a zimu?
- Rtěnka s Manuka Honey MGO™ 250+ – přírodní péče a regenerace
- Domácí prostředky pro péči o rty
- Proč se díky dobře upraveným rtům cítíte lépe?
- Otázky a odpovědi o popraskaných rtech
- Co naznačují popraskané rty?
- Je sucho v ústech příznakem dehydratace?
- Jaké nemoci způsobují popraskané rty?
-
Odkud pocházejí suché rty? Příčiny suchých rtů
O velmi jemnou pokožku rtů se vyplatí pečovat po celý rok a snížit tak riziko nepříjemného vysušení rtů . To vše kvůli specifickým rysům kůže v této oblasti. Snadno se poškodí vnějšími faktory – a pak se může oloupat, prasknout, skřípnout nebo dokonce krvácet.
Je totiž tenčí než na jiných místech. Navíc nemá mnoho mazových žláz, takže postrádá ochrannou lipidovou vrstvu (tj. přirozenou ochranu produkovanou tělem). Nedostatek melaninu, pigmentu, který chrání před UV zářením, zvyšuje riziko poškození sluncem.
Proč je podzimní a zimní péče o rty klíčová?
Suché rty jsou během podzimních a zimních měsíců skutečnou noční můrou. Odkud pocházejí popraskané rty zejména v tomto období ? Mezi příčiny patří především:
- studený vzduch, často mínusové teploty,
- suchý vzduch v důsledku zahřívání,
- silný, mrazivý vítr,
- déšť a sněžení,
- vystavení kolísání teplot (vně mráz, teplo uvnitř),
- nižší spotřeba vody (menší žízeň),
- častější pití horkých nápojů.
Nepříznivý účinek všech těchto faktorů se zvyšuje u lidí, kteří mají ve zvyku olizovat nebo kousat rty. Sliny se velmi rychle odpařují a zanechávají pokožku suchou. Zvláště pokud to děláte v mrazu nebo větru, výrazně zvyšujete riziko popraskaných a popraskaných rtů .
Vliv stravy na stav rtů – čeho se vyvarovat a na co nezapomenout, aby byly rty hydratované?
Suché, pálící a popraskané rty jsou často spojeny s nedostatečnou hydratací organismu. Obzvlášť snadné je mít tento problém na podzim a v zimě – kdy nemáte takovou žízeň a občas na vodu zkrátka zapomenete. Podle doporučení WHO je nejlepší vypít 30 ml na kilogram tělesné hmotnosti [1]. Pozor však na velmi horké nápoje, které mohou rty podráždit a vysušit.
Co zařadit do svého jídelníčku? Váš jídelníček by měl obsahovat složky, které mohou podpořit regeneraci pokožky. Jedná se především o:
- vitamín A (například mrkev, zelená listová zelenina),
- vitamín B2 (např. vejce, tvaroh, žlutý sýr, drůbež),
- vitamín C (například paprika, jahody, černý rybíz),
- vitamín E (například lískové ořechy, mandle, rostlinné oleje),
- zinek (například játra, dýňová semínka, kakao, bílé fazole),
- měď (například lískové ořechy, slunečnicová semínka, červená čočka),
- Omega-3 kyseliny (např. rostlinné oleje, mastné ryby).
Cigarety a alkohol mohou vysušovat vaše rty , proto je nejlepší je omezit. Tabákový kouř působí negativně na kůži a sliznice, alkohol dehydratuje. Pokud bojujete s popraskanými rty , dejte si pozor na velmi kořeněná jídla, která mohou popraskané rty podráždit a zvýšit nepříjemné pálení. Vyhýbejte se také potravinářským výrobkům a kosmetice s mentolem, eukalyptem, pepřem a dalším výrazným kořením.
Jak chránit rty při outdoorových aktivitách?
Už víte, že na suché rty mají obrovský vliv atmosférické faktory . Popraskané rty často trápí po venkovních aktivitách. Pokud běháte, lyžujete, chodíte na hory nebo se jen procházíte – věnujte zvláštní péči svým ústům.
- Zakryjte si ústa šátkem, šátkem, kuklou nebo bafírovým rukávem.
- Noste kapuci nebo baseballovou čepici, abyste si chránili obličej, když prší.
- Vždy mějte u sebe rtěnku na suché rty , nanášejte ji před a během venčení.
- Rty si neolizujte, nekousejte a nestrhávejte suché kůžičky.
- Nesdílejte svou rtěnku s ostatními, je to osobní kosmetika.
- Nenechávejte ústa mokrá, např. od horkého nápoje.
- Zkuste více dýchat nosem.
Častým problémem jsou také suché rty u dětí – proto se vyplatí vysvětlovat základní pravidla péče vašemu dítěti již od útlého věku. Dítě si tak osvojí dobré návyky, které mu pomohou chránit se před nepříjemným praskáním, pálením a suchými rty .
Jaké složky nejlépe hydratují a chrání vaše rty?
Pokud máte popraskané rty a pokožka na rtech je náchylná k vysušení, zvolte ochrannou rtěnku. Vybírejte však takovou, jejíž složky nejen hydratují, ale zanechávají na pokožce i ochrannou vrstvu. Zajistíte si tak kombinaci regenerace a ochrany před škodlivými faktory (např. nízká teplota, vítr nebo sníh). Rtěnka pro suché rty by měla obsahovat přísady, jako jsou:
- mandlový olej,
- olivový olej,
- ricinový olej,
- bambucké máslo,
- včelí vosk,
- med, např. Manuka med ,
- aloe.
Vyhněte se však parabenům, minerálním olejům, umělým konzervantům nebo vůním. Takové látky mohou dodatečně dráždit jemnou pokožku rtů. Buďte také opatrní při nanášení parfému - nanášejte jej tak, aby se vyhnul obličeji.
Manuka med v kosmetice a další
Jednou z často používaných složek ochranných rtěnek je med. Čím se Manuka Honey odlišuje od tradičních medů ? Jedná se o produkt z Nového Zélandu nebo Austrálie s velmi vysokým obsahem MGO, který lze užívat vnitřně i zevně.
Můžete jej jíst přímo ze lžičky nebo přidávat do pokrmů, např. do salátů, koktejlů, ovesných vloček, tvarohu nebo studených nápojů. Je také součástí doplňků stravy (jako jsou spreje nebo sirupy). Najdete ho i v kosmetice. Manuka Honey péče zahrnuje produkty jako:
- ochranná rtěnka,
- zubní pasta,
- zklidňující krém,
- skvrnový gel na nedokonalosti,
- Manuka olej na pleť,
- regenerační ochranný balzám.
Chcete se o tomto druhu medu dozvědět více? Podívejte se na článek: Manuka med – 10 nejčastějších faktů a mýtů .
Ochranné a barvící rtěnky – jak vybrat ten správný produkt na podzim a zimu?
Hlavní úlohou ochranné rtěnky je chránit jemnou pokožku rtů před vnějšími faktory. Díky složkám, jako jsou rostlinné oleje, včelí vosk a aloe, má také hydratační a regenerační vlastnosti.
Barvící rtěnka je zase určena k zabarvení rtů do určité barvy, např. červené, růžové nebo nahé. Pigmenty a další složky však mohou mít na pokožku vysušující a dráždivé účinky.
Pokud tedy budete trávit čas venku, například na procházce v parku nebo na lyžích, zvolte ochrannou rtěnku. Pokud se chystáte na večírek nebo do restaurace (nebo na jakékoli jiné místo, které je uvnitř), tónovaná rtěnka může být tou správnou volbou.
Pamatujte však, že v zimě je vzduch uvnitř často suchý, což v kombinaci s barevnou kosmetikou může suchost rtů zvýšit . Barevná rtěnka často zvýrazní případné záhyby a suchou kůžičku, proto je nejlepší ji nanést na upravené a navlhčené rty (nejlépe chvíli po nanesení ochranné rtěnky).
Balzám na rty s Medem Manuka MGO™ 250+ – přírodní péče a regenerace
Lidé bojující se suchými, popraskanými a popraskanými rty volí nejčastěji silně regenerační rtěnky, které pleť vyživují a chrání ji před vnějšími faktory. Tak funguje rtěnka s Manuka Honey MGO™ 250+ , jejíž přírodní složení podporuje boj o krásné rty.
Díky složkám, jako je včelí vosk, mandlový olej, ricinový olej, měsíček a originální Manuka Honey, hloubkově hydratuje, vyživuje a jemně promašťuje pokožku rtů. Po aplikaci jsou rty chráněny před vysoušením, vyhlazené a jemné.
Proč se vyplatí zvolit rtěnku MGO™ 250+ Manuka Honey ? Názory na Ceneo mluví samy za sebe! Zde je jeden z nich:
„Skvělý balzám na rty. Vyhlazuje a vyživuje popraskané rty. Zanechává ochrannou vrstvu na dlouhou dobu“ [2].
Domácí prostředky pro péči o rty
Ochranná rtěnka je nutností pro každodenní použití – zejména na podzim a v zimě. Díky němu se postaráte o suché a popraskané rty . Co vám ještě může pomoci v boji za hladké, hydratované a regenerované rty? Domácí prostředky:
- Manuka Honey maska – naneste silnou vrstvu medu na rty a nechte přes noc, aniž byste je smývali,
- peeling s Manuka medem a cukrem – smíchejte lžičku medu se lžičkou cukru a jemně vetřete do rtů, poté smyjte,
- zvlhčování vzduchu - zajistit vlhkost vzduchu pomocí zvlhčovače vzduchu, vlhkých ručníků na radiátor nebo položením misky s vodou na parapet,
- hygiena při péči – pokud si na rty nanášíte kosmetiku nebo jiné přípravky rukama, vždy si ruce předem důkladně umyjte.
Proč se díky dobře upraveným rtům cítíte lépe?
Upravené rty zlepšují vaši pohodu minimálně dvěma způsoby: jednak zvyšují každodenní pohodlí (nic nepálí, nebolí, neštípe), jednak působí esteticky i bez zdůraznění barvy.
Mnoho lidí se díky tomu zkrátka cítí lépe ve své kůži. Naštěstí v tomto případě většinou stačí dodržet pár tipů, jak si užívat zdravé rty i na podzim a v zimě.
Otázky a odpovědi o popraskaných rtech
Co ještě stojí za to vědět o suchých, popraskaných a popraskaných rtech ? Zkontrolujte odpovědi na nejčastější otázky.
Co naznačují popraskané rty?
Popraskané rty se nejčastěji objevují pod vlivem nepříznivých vnějších faktorů a olizování rtů. Mohou být způsobeny například mrazem, větrem, suchým vzduchem, silným sluncem. Mohou být také příznakem alergií (např. na kosmetiku), infekcí nebo nemocí. Pokud silná suchost a podráždění přetrvává po dlouhou dobu, poraďte se se svým lékařem.
Je sucho v ústech příznakem dehydratace?
Suché rty mohou být známkou nedostatečného pití vody. Pokud tedy zaznamenáte problém se suchými rty , dbejte na pravidelnou hydrataci těla. Snažte se vypít asi 1,5–2 litry vody denně (nebo více, v závislosti na vaší tělesné hmotnosti). Zároveň se vyhněte velmi horkým nápojům, které mohou jemnou pokožku dále podráždit a vysušit.
Jaké nemoci způsobují popraskané rty?
Suché, pálící a popraskané rty mohou být příznakem infekcí (např. bakteriálních), alergií (např. na kosmetiku nebo specifické potraviny), kontaktní dermatitidy nebo systémových onemocnění (ve vzácných případech). Pokud je váš problém chronický nebo jsou příznaky velmi obtěžující a neustupují ani přes náležitou péči, je nejlepší poradit se s lékařem.
Na podzim a v zimě vyžadují vaše rty speciální podporu. Vítr, mráz, suchý vzduch a další faktory totiž zvyšují riziko suchých rtů. Ujistěte se tedy, že máte v každé kapse nebo kabelce ochrannou rtěnku, např. tu s Manuka Honey. Pozor také na olizování a kousání rtů. Doplňte svou péči o zdravou stravu a hydrataci. Vaše rty tak ochráníte před nepříjemnými neduhy!